huseyin@kandulu.com 0532 053 98 75

Endoskopik Alın Germe

Endoskopik Alın Germe Ameliyatı

Endoskopik alın germe işleminde her biri iki santimetreden daha az dört yada beş adet saçlı derisi kesisi yapılır. Televizyon ekranına bağlı olan kalem benzeri bir kamera olan endoskopcihazı kesilerden sokularak derialtı doku ve kasları açık bir şekilde görülmesi sağlanır. Diğer kesiden yerleştirilen farklı aletlerle alın derisi kaldırılır ve kas dokusu ve derialtı dokusu düzenlenerek daha düz bir alın görünümü elde edilir. Kaşlar da aynı zamanda kaldırılıp yüksek pozisyonda dikişler yardımıyla deri altına tespit edilebilir yada saç çizgisinin hemen gerisine geçici olarak yerleştirilen cerrahi vidalara bu dikişler asılabilir. Deri kesisi ameliyat bitiminde dikilir ve pansumanla kapatılıp bandajla sarılır.

Ameliyat bölgesinde hafif bir ağrı ve uyuşukluk görülür, bu şikayetler endoskopik yöntemde daha azdır. Ağrı kesici tabletlerle kolayca kontrol edilebilir. Alın ve yüzde şişlik oluşabilir, giderilmesi için ilk günlerde başın yüksekte tutularak yatılması önerilir. Cerrahi dikişlerin yada kliplerin tamamı bazen iki aşamada olmak üzere iki hafta içinde alınacaktır.

Anesteziye bağlı olarak ilk bir iki gün yorgunluk hissi olabilir, bu süre sonunda aşırı eforlar haricinde günlük aktivitelere dönmek mümkündür. Hafif şişlikler ve morluklar makyajla kamufle edilebilir. Spor, eğilme, ağır ev işi ve cinsel ilişki gibi kan basıncını arttıran yoğun fiziksel aktivitelerden bir kaç hafta boyunca kaçınmak gerekmektedir. Bir kaç ay boyunca Aşırı sıcak yada güneşe maruziyetten kaçınmak yerinde olacaktır.