huseyin@kandulu.com 0532 053 98 75

Alın Germe

alın germe ameliyatı

Alın germe ve genellikle birlikte yapılan kaş kaldırma ameliyatları ile kişiye yorgun, kızgın ve hatta üzgün ifade veren alın çizgileri ve kırışıklıkları giderilip ve estetik açıdan rahatsızlık veren düşmüş kaşlar kaldırılır.

Alın germe ameliyatının  nasıl bir değişim yaratacağını anlayabilmeniz için ayna karşısında her iki elinizle alın kenarlarını ve kaş bölgesini yukarı doğru kaldırınız. Bu işlem yaklaşık olarak bu germe ameliyatının sonucu hakkında size bilgi verecektir.

Alın germe ameliyatı genellikle yaşlanmanın görünen etkilerini azaltmak macıyla 40 ila 60 yaş arası gruba uygulanır. Ancak, hangi yaşta olursa olsun stres yada mimik aktivitesine bağlı olarak derin çizgiler yada kırışıklık elişmiş olan ve kaşları düşmüş olan herkes bu ameliyattan yarar görebilir.

Alın germe işlemi genellikle yüz germe ameliyatıyla birlikte, yüzün genel görünümünü düzeltmek amacıyla yapılır. Üst göz kapağı estetiği, özellikle üst göz kapağında aşırı deri sarkması olan hastalarda aynı anda uygulanabilir. Bazı durumlarda üst göz kapağı estetiğine ihtiyacı olduğu düşünen hastalar alın germe işleminden daha çok fayda görebilirler.

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi alın germe ameliyatı sonrasında da komplikasyonlar görülebilir, ancak tecrübeli bir estetik cerrahın elinde göz ardı edilebilecek kadar nadirdir. Kaşı kaldırma görevine sahip sinirler tek yada çift taraflı olarak hasar görebilir. Bu durumda kaş kaldırma yeteneği kaybolabilir ve sorunun düzeltilmesi için ek ameliyatlar gerekebilir.

Ameliyat izinin genişlemesi de görülebilir. Bu problem iz düzeltme müdahalesi gerektirebilir. Ayrıca bazı hastalarda ameliyat izinin çevresinde saç kaybı görülebilir. Özellikle klasik alın germe ameliyatı sonrası deri kesisi hattında yada hemen ilerisinde his kaybı sık görülür. Bu sorun genellikle geçicidir ancak nadiren kalıcı olabilir. Enfeksiyon ve kanama da olası komplikasyonlar arasındadır.